Trening siły biegowej

Siła biegowa

Siła biegowa jest bardzo ważnym elementem treningu każdego biegacza i triathlonisty. Podczas wykonywania każdego kroku podczas biegu wykonujemy odbicie się od podłoża. Trening siły biegowej ma na celu zwiększenie siły tego odbicia. Większa siła odbicia wiąże się  szybszym biegiem. Siła biegowa odpowiada za naszą szybkość ale również jest bardzo istotna na długich dystansach takich jak 1/2 lub cały dystans Ironman. Wielu zawodników na dłuższych dystansach zmaga się z zmęczonymi nogami i nie mogą kontynuować biegu mimo tego, że serce i płuca chcą ale to właśnie mięśnie nóg nie dają rady.

SUS306 5454 2021

Kiedy powinniśmy trenować siłę biegową? 

Trening siły biegowej możemy zaczynać już od samego początku naszych przygotowań Uważam, że już okres przygotowawczy jest najlepszym momentem na rozpoczęcie takiego treningu. Oczywiście należy pamiętać, żeby zaczynać taki trening od lekkich ćwiczeń takich jak: skipy, wieloskoki oraz podbiegi o małym nachyleniu Trening siły biegowej powinien trwać przez cały okres przygotowawczy, podstawowy oraz przez pół okresu rozbudowy. W drugiej połowie okresu rozbudowy nasze treningi powinny stawać się już bardziej specyficzne i odbywać się w tempie startowym. Trening siły biegowej mógłby nas w tym okresie zacząć blokować a zmęczone nogi nie pozwalałyby na osiągnięcie docelowych prędkości. Patrząc na treningi innych biegaczy i triathlonistów widzę jednak, że niektórzy praktykują treningi siły biegowej do momentu BPS o którym pisałem w innym poście https://rybickitriathlon.pl/bezposrednie-przygotowanie-przedstartowe/

foto 1 1

Ćwiczenia siły biegowej 

Do treningu siły biegowej mamy wiele ćwiczeń które przedstawię poniżej
 

Skip 

Do dyspozycji mamy różne rodzaje skipów: skip A, skip B, skip C, skip D. Skipy wykonujemy dynamicznie wysoko unosząc kolana. Podczas skipów pamiętamy o wypychaniu bioder do przodu oraz o trzymaniu wyprostowanej głowy. Podczas skipów pamiętamy o energicznej pracy rąk oraz o utrzymaniu intensywności ćwiczenia. Jeśli tracimy siłę i nasza dokładność spada powinniśmy przerwać skip zamiast wykonywać go niedokładnie. Do wykonania treningu skipów powinniśmy mieć odmierzony prosty odcinek o długości od 30m do 80m w zależności od poziomu zaawansowania. Każdy skip możemy zakończyć krótką przebieżką ale nie jest to konieczne. 
 

Wieloskok

Wieloskok przez wielu trenerów uważany jest za najefektywniejsze ze wszystkich ćwiczeń siły biegowej. Jest jednak ćwiczeniem mocno obciążającym układ ruchu oraz kręgosłup. Dlatego powinniśmy wykonywać go na miękkim podłożu a osoby po kontuzjach oraz osoby starsze powinny wykonywać go z szczególną ostrożnością. Wieloskok można wplatać między serię skipów oraz podbiegów a długość odcinka, na którym wykonujemy ćwiczenie powinna być dłuższa niż skipów.   

Podbieg 

Trening podbiegów jest najbardziej popularnym treningiem siły biegowej. Podbiegi mają wiele zalet takich jak: poprawa ekonomii oraz techniki biegu, angażują większą liczbę włókien mięśniowych niż bieg po płaskim, zwiększają nasz poziom siły i szybkości. Dla mnie największą zaletą podbiegów jest to, że można je zmieniać pod względem ilości, długości, kąta nachylenia, szybkości. Różnicowanie takich podbiegów pozwala nam na przeprowadzanie niemonotonnych treningów oraz pozwala położyć nacisk zarówno na poprawę siły, szybkości i techniki jak i na poprawę Vo2max w przypadku dłuższych podbiegów. Przykładowy trening podbiegów: 10 x 10 sekund (podbiegi sprinterskie) lub 6 x 45 sekund (podbiegi klasyczne). Jedynym minusem podbiegów jest to, że nie każdy ma wokół siebie górkę o wystarczającej długości i nachyleniu. W takim przypadku dobrą alternatywą jest trening podbiegów na bieżni mechanicznej. 

Dodaj komentarz