Rozpisywanie treningów na platformie TrainingPeaks

Na czym polega rozpisywanie treningów na platformie TrainingPeaks ?

Na początku zaznaczę, że ten artykuł ma na celu ogólne przedstawienie platformy TrainingPeaks dla osób które nie miały wcześniej z nią kontaktu. W dalszej części przedstawię jak wygląda rozpisywanie treningów oraz współpraca na linii zawodnik – trener, a więc zaczynajmy. 

Strona TrainingPeaks umożliwia współpracę między zawodnikiem a trenerem. Została ona stworzona głównie z myślą o sporach wytrzymałościowych takich jak np. triathlon, bieganie, kolarstwo. Główną funkcją strony jest możliwość rozpisywania  treningów przez trenera oraz poddawanie ich szczegółowej analizie. Dla zawodnika główną zaletą platformy jest łatwość zgrywania treningów gdyż wystarczy zsynchronizować nasz zegarek z TrainingPeaks a nasze treningi będą zgrywały się automatycznie. 

Najważniejsze zalety dla zawodnika 

Podstawową zaletą TrainingPeaks dla zawodników jest łatwość zgrywania treningów o czym pisałem w wcześniejszym akapicie oraz dobra komunikacja z trenerem. Strona umożliwia nam dodawanie komentarzy do każdego treningu oraz zaznaczanie naszego samopoczucia. Takie narzędzia ułatwiają analizę treningu trenerowi bez konieczności dzwonienia do zawodnika za każdym razem. Dużą zaletą jest również podstawowa możliwość samodzielnej analizy naszego treningu. Niestety w wersji besic wiele parametrów mamy zablokowanych ale podstawowe dane są dla nas dostępne. Kolejną zaletą dla zawodnika jest bardzo czytelny plan treningowy rozpisany przez trenera. Podopieczni wchodząc na konto widzą plan treningowy rozpisany na cały tydzień a każdy trening podzielony jest na segmenty. Każdy segment zawiera informację dotyczące czasu trwania, mocy lub prędkości odcinka oraz tętna. Dzięki temu zawodnik dokładnie wie jak będzie wyglądać jego trening i na ca ma się przygotować.
rozpisywanie treningów
Przykładowy trening biegowy rozpisany w platformie TrainingPeaks

Rozpisywanie treningów przez trenera – zalety strony TrainingPeaks

Patrząc z perspektywy trenera TrainingPeaks wydaje się platformą idealną do prowadzenia zawodników sportów wytrzymałościowych. Oferuje czysty i przejrzysty kalendarz gdzie bez wchodzenia w szczegóły widać czy zawodnik wykonał zaplanowany trening a kolory pokazują czy trening przebiegał zgodnie z założeniami. Dużym udogodnieniem dla trenerów jest łatwość wyznaczania stref treningowych dla podopiecznych gdyż strona oferuję duży wybór różnych modeli oraz pozwala w bardzo łatwy sposób aktualizować dane strefy treningowe. Trener może tworzyć swoją bibliotekę treningów oraz notować wszystkie informacje. System analizy treningów jest bardzo rozbudowany a trener może z łatwością analizować takie parametry jak np. FTP, NP, IF, TSS, VI oraz wiele innych. TrainingPeaks charakteryzuje się również doskonałym narzędziem do ustalania rocznego planu treningowego „Annual Training Plan” (ATP). A jeśli zawodnik wchodzi w fazę bezpośredniego przygotowania startowego to jako trener doskonale widzę jego rosnącą formę na wykresach. 

rozpisywanie treningów
Analizowanie treningu na stronie TrainingPeaks

Podsumowanie + cena abonamentu 

TrainingPeaks jest najpopularniejszą platformą do rozpisywania treningów triathlonowych. Daje bardzo dużo możliwości pod względem analizy treningu i jest kompatybilna z wieloma aplikacjami. Można w niej zaplanować całą roczną periodyzację treningu oraz z łatwością porównywać treningi nawet sprzed kilku lat. Jeśli chodzi o cenę abonamentów to sytuacja wygląda następująco: abonament dla trenerów kosztuje 49 USD miesięcznie plus opłata startowa w wysokości 99 USD. Jeśli trener ma do 5 zawodników to cena wynosi 19 USD miesięcznie. Dla zawodników cena wynosi 20 USD miesięcznie a przy płatności za cały rok wychodzi dwa razy taniej (ceny sierpień 2022). Wersja besic dla zawodników jest darmowa.

W mojej opinii TrainingPeaks jest platformą idealną i nie wyobrażam sobie pracy z zawodnikami w inny sposób. Dodatkową opcją TrainingPeaks jest możliwość wykupienia gotowych planów treningowych. Jest to propozycja dla osób którym nie zależy na bezpośrednim kontakcie z trenerem i chcą trochę zaoszczędzić. Aktualnie w mojej opinii ciężko znaleźć konkurencyjną platformę, w której rozpisywanie treningów będzie tak proste.  

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz