Roztrenowanie

Roztrenowanie 

Czym jest i dlaczego jest nam potrzebne?

Roztrenowanie wbrew pozorom jest bardzo istotnym okresem w roku każdego triathlonisty. To właśnie wtedy przerywamy regularne treningi i mamy więcej czasu na życie prywatne. Ten okres ma na celu całkowitą regenerację po sezonie, jest dobrym momentem na wyleczenie kontuzji a przede wszystkim możemy odpocząć wtedy psychicznie zebrać i zebrać siły na przygotowania do nowego sezonu. 

Ile czasu powinno trwać roztrenowanie ?

Według mnie jest to okres do którego trzeba podejść wyjątkowo indywidulanie. Jedni zawodnicy już po 2 tygodniach będą wypoczęci i gotowi do wznowienia treningów. Inni mogą potrzebować więcej czasu, żeby nadrobić wszystkie zaległości i nabrać ochoty na trenowanie. W mojej ocenie okres roztrenowania powinien trwać od 2 tygodni do 2 miesięcy. Jednak przy ponad miesięcznej przerwie zdecydowanie zalecałbym aktywne spędzanie czasu, czyli uprawianie innych sportów lub rekreacyjne uprawianie dyscyplin triathlonowych. 

 

roztrenowanie
Wyprawa rowerowa Barcelona - Bazylea, rok 2020

Jak najlepiej wykorzystać ten czas ?

  1. Zapomnij o triathlonie, spędź ten czas z rodziną lub poświęć go na inne hobby niż triathlon. W moim przypadku okres roztrenowania poświęcam na podróżowanie.
  2. Spróbowanie innych sportów. Mimo, że triathlon obejmuje trzy dyscypliny. W okresie roztrenowania warto spróbować czegoś nowego. W zależności od dyscypliny może to mieć pozytywny na nasze ciało a organizm po okresie roztrenowania będzie lepiej przygotowany do wznowienia treningów. Ja zazwyczaj po sezonie przypominałem sobie jak się gra w badmintona oraz w siatkówkę. 
  3. Wylecz do końca wszystkie drobne urazy. Po całym intensywnym sezonie warto odwiedzić fizjoterapeutę i skontrolować swój organizm. Wolny czas możemy poświęcić na rolownie, rozciąganie oraz popracować nad zwiększeniem swojej mobilności. Przecież w trakcie treningów często odkładamy to na „później”. Teraz właśnie jest na to dobry moment. 
  4. Jak już odpoczniemy i wrócimy z naszych upragnionych wakacji możemy na spokojnie przeanalizować ubiegły sezon. Zająć się analizą „cyferek” i wraz z trenerem przeanalizować wszystkie starty na stronie TrainingPeaks. Po takiej analizie można wstępnie zacząć planować kolejny sezon i wyznaczyć najważniejsze cele na przyszły rok. Dla mnie październik to właśnie miesiąc planowania przyszłego sezonu. Podsyłam link do strony TrainingPeaks gdzie w łatwy i prosty sposób możecie podsumować swoje starty i treningi. 

 

roztrenowanie w Gruzji w formie chodzenia po górach
Aktywny wypoczynek czyli według mnie najlepszy sposób na roztrenowanie - Gruzja, Kaukaz rok 2019

Powrót do treningów 

Powrót po kilku tygodniach odpoczynku jest ciężkim doświadczeniem. Nasz organizm zawsze zalicza spadek wydajności i prędkości na treningach są dużo wolniejsze niż te podczas sezonu. Jest to normalne zjawisko, przecież nasz organizm nie może być cały czas ” w formie”. Okres po roztrenowaniu nazywany jest mezocyklem przygotowawczym i powinien on trwać od 2 do 6 tygodni. W moim przypadku na okres przygotowawczy poświęcam zazwyczaj 4 tygodnie. 

Dodaj komentarz